Çin’de sinema gişeleri 2 ayda 2.4 milyar dolar sınırını geçti

Koronavirüsle mücadelesinde başarıya ulaşan Çin’de hayat normale dönünce halk da kültür sanat etkinliklerine büyük ilgi gösteriyor.

Çin’de sinema gişeleri 2 ayda 2.4 milyar dolar sınırını geçti

Koronavirüsle mücadelesinde başarıya ulaşan Çin’de hayat normale dönünce halk da kültür sanat etkinliklerine büyük ilgi gösteriyor. Ülkede sinema gişeleri 2021 yılı içinde, 6 Mart sabahı itibarıyla, 16 milyar yuanı (2,46 milyar doları) aşkın hasılata ulaştı.
 
Bu tutar, Maoyan tarafından toplanmış verilere göre, 2019 yılının aynı döneminde elde edilmiş olan 15,3 milyar yuanlık hasılattan fazla; ayrıca salgının etkilediği 2020 yılının bütününde satılan biletlerden kaynaklanan hasılatın da dörtte üçünü aşıyor. 
 
China Movie Data Information Network tarafından verilen bilgi, Jia Ling’in “Hi, Mom” filminin ve Wanda Pictures’ın “Detective Chinatown 3” adlı komedisinin toplam hasılatın sırasıyla yüzde 31 ve yüzde 27 kadarıyla başı çektiğini gösteriyor. Her iki film de ülke sinema ekranlarında İlkbahar Bayramı tatilinde vizyona girmiş olan yedi film arasında bulunuyor. 
 
2021 klasmanının ilk dokuz sıranın tümünde ulusal prodüksiyonlar yer alıyor. 10’uncu sırada bulunan Amerikan yapımı “Soul” adlı animasyon filmi de 297 milyon yuanlık gişe geliri ile toplam hasılatın yüzde 1,8 kadarını oluşturuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER