ABD’nin ‘kara listeye’ aldığı SMIC, Hollanda ile 1.2 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Aralık ayında ABD tarafından kara listeye alınan Çinli SMIC şirketi, Hollandalı yarı iletken ekipman tedarikçisi ASML ile yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında bir satın alma siparişi imzaladı.

ABD’nin ‘kara listeye’ aldığı SMIC, Hollanda ile 1.2 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Aralık ayında ABD tarafından kara listeye alınan Çinli SMIC şirketi, Hollandalı yarı iletken ekipman tedarikçisi ASML ile yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında bir satın alma siparişi imzaladı. ASML’den yapılan açıklamaya göre, SMIC’nin satın aldığı ekipman DUV litografi makinesi durumunda. Litografi makinesi, yarı iletken üretimi alanındaki temel ekipmanlarü üreten ASML, dünyada EUV litografi makinesi alanında ‘tekel’ unvanını taşıyor.
 
Reuters’te yer alan habere göre, 2020’de ASML’nin satışları 14 milyar Avro’ya ulaştı ve Çin’in anakesim pazarı bu tutarın yüzde 17’sini oluşturdu. Geçen yılın mayıs ayında ASML Çin’in Wuxi kentinde ASML litografi ekipmanı teknik servis üssünü genişletti. Öte yandan Shenzhen kenti, şirketin Asya’daki en büyük yazılım Ar-Ge merkezi.
 
Kasım 2020’de 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda sergilenen DUV litografi makinesi, 7nm ve üzeri proses çipleri üretebilecek. ASML Finans Müdürü Roger Dassen, geçen yılın ekim ayında ASML Hollanda’dan Çin’e doğrudan DUV litografi makineleri ihraç edilebildiğini ve ABD lisansına gerek duyulmadığını belirtti ABD Ticaret Bakanlığı geçen yılın aralık ayında ulusal güvenliği korumak gerekçesiyle SMIC ve bazı yan kuruluşlarını kara listeye almıştı. ABD tedarikçileri bu düzenlemenin ardından ABD’den ihracat izni aldıktan sonra bu şirkete ürün tedarik edebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER