Vatandaşlar, siyasi isimlerden gelecek her açıklamayı dört gözle beklerken, Büyük Birlik Partisi Erzurum İl Başkanı Ahmet Eşref Yılmaz çarpıcı bir açıklamada bulundu. Seçim arefesinde olduklarına dikkat çeken ve iddialı söylemlerde bulunan Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

''Seçim arefesindeyiz..
Her siyasi parti gibi,yerelde seçmenimize hitap edecek, hizmet vaadimizi gerçekleştirecek birikim ve donanıma sahip adaylarımız ile sahada olacağız. Hizmet yarışı diye adlandırdığımız bu dönemden galip çıkmak ve “Büyük Birlik” şeffaflığı ve üretkenliği çalışmalarımız ile milletimize hizmet edebilmek için çalmadık kapı,sıkmadık el bırakmayacağız.

Büyük Birlik Partimizden namzet olan/olacak kıymetlere şartlarımız var;Millet,tüm şahsi çıkarların üstünde olacak..zaten efendi olan millete,efendi değil hizmetkar olunacak.. vatan-millet,karakaş-karagöz muhabbetleri ile değil,ihtiyacımız olan somut projelerle milletin kapısı çalınacak..Yaptığımız akitlere sadık olunacak! 
Söze sadakat,Şeref ve haysiyetten geçer.
Şeref ve haysiyet tüm zafer ve kazançlardan daha büyüktür. Şerefle,haysiyetle,Alperen hassasiyetinde,şeffaf,dürüst,ilkeli bir şekilde milletimize bizimle beraber hizmet etmek isteyen hemşehrilerimizede adaylık için kapımız açıktır.

Kimse adaylarımızla ilgili,geçmiş dönemi baz alıp önyargıda bulunmasın! Hiç kimse birilerinin sözcüsü kalemşörü olmasın.
Bu süreçte aleyhimize algı oluşturulacağını,biliyoruz. Ancak yılmayacak,yorulmayacağız..
Geçmiş dönemde sözünden rücu edenlerin günahkarı biz olmayacağız! Onlar gerine gerine gezerken,mahçubiyeti biz taşımayacak, paralı kalemlerin suçlamalarını kabul etmeyeceğiz!

Herkes bilsin ki;Büyük Birlik Partisi mensuplarının olduğu yerde riya olmaz! Kaypaklık,kaltaklık,kayırmacılık olmaz!
Biz Millete olan sözümüz ve hizmet aşkımızla 31 yıldır, çocuklarımızın süt parasından keserek,kendi maddi imkanlarımızla siyaset yapıyoruz. 
Milletimize olan aşkımızı,sadakatımızı kimse sorgulayamaz !

31 Mart yerel ve mahalli seçimlerinin ülkemiz, şehrimiz,ilçelerimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, Şehit Liderimiz Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sözleriyle haykırıyoruz;” Korkaklık yok! Döneklik yok ! Uyuşukluk yok !Teslimiyet yok !
Millet var. Biz varız.Biz varsak millet var !”''